WAKACJE Z PUPILEM


Czy wakacje z psem naprawdę mogą być udane? Tak! Pod warunkiem, że dostosujemy się nie tylko do swoich potrzeb, ale również do wymogów swojego czworonożnego przyjaciela. Oto kilka istotnych wskazówek, którymi powinien kierować się każdy właściciel psa planującego niezapomniane, wspólne wczasy.

Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce

Skoro już zdecydowałeś, że tegoroczny urlop pies spędzi z Tobą, nie zmuszaj go do tego, aby podporządkował się Twoim wizjom wypoczynkowym. To bardzo przykry obraz kiedy właściciele bez opamiętania zażywają gorących kąpieli w morzu podczas kiedy ich pupil męczy się w wysokich temperaturach uwiązany do plażowego słupka. Większość ras psów z natury jest aktywnych, dlatego warto wybierać takie miejsca, które pozwolą im poznać nowe miejsca.

Nie zapominaj również o wyprawce

Zabierasz ze sobą sterty bagaży zastanawiając się przez całą podróż czy masz wszystko, co może okazać się potrzebne? Dlaczego więc Twój pies podróżuje jedynie z obrożą i smyczą? To częsty błąd jaki popełniają właściciele zabierający psa na wspólne wakacje. Pamiętaj, że Twój pupil przyzwyczajony jest do warunków jakie panują na co dzień w domu i nowe miejsce może okazać się dla niego stresujące. Zapakuj więc kilka zabawek i ulubioną miskę. Skonsultuj się również z zaufanym lekarzem weterynarii, który określi czy nas czas pobytu w planowanym miejscu pies nie będzie potrzebował nowej karmy lub suplementów diety.

Jeśli Twój pies przyzwyczajony jest do spacerów w kagańcu zadbaj o jego komfort w upalne dni!

Wybierz kaganiec, który nie będzie krępował ruchów zwierzęcia. Pies poci się przede wszystkim pyskiem, więc jeśli nie będzie mógł swobodnie napić się wody lub ziajać to jego samopoczucie znacznie się pogorszy a w skrajnych sytuacjach może to prowadzić nawet do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Pamiętaj! Nie każde miejsce pozwala na spacerowanie z psem. Wyjeżdżając z Tatry będziesz ograniczony do szlaku Doliną Chochołowską oraz drogą pod Reglami. Również nie wszystkie obiekty noclegowe przyjmują właścicieli z psem, dlatego i nocleg trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

 

 

FORMALNOŚCI

 

 

Podróżowanie z psem na terenie krajów Rzeczypospolitej Polskiej nie wymaga od właścicieli spełniania żadnych dodatkowych warunków. Konieczne jest jedynie posiadanie aktualnej książeczki zdrowia, w której znajdą się zaświadczenia o ostatnio odbytych szczepieniach.

W przypadku planowania wyjazdu zagranicznego właściciele muszą spełnić wymagania dodatkowe, o których informacje znajdują się w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym.

Paszport 

To główny dokument, który musi posiadać każdy pies podróżujący za granicę. Można uzyskać go w klinice weterynaryjnej świadczącej tego typu usługi. Koszt oscyluje w granicach 50 zł.

Chip 

Jest potrzebny do wyrobienia paszportu. Niekiedy wystarczy tylko tatuaż, dlatego warto zasięgnąć w tym zakresie szczegółowych informacji u lekarza weterynarii lub w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym.

Aktualne szczepienia 

Przed wyjazdem za granicę każdy pies musi posiadać aktualne, obowiązkowe szczepienia. Część krajów wprowadza w tym zakresie niestandardowe wymagania dotyczące wydłużonego okresu kwarantanny poszczepiennej.

 

 

JAK UPRZYJEMNIĆ ZWIERZĘCIU PODRÓŻ

 

Podróżowanie z psem bywa naprawdę fascynujące, ale tylko pod warunkiem, że dla naszego pupila jazda samochodem lub pociągiem także będzie frajdą!

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia 

Jeśli pies do tej pory nie obcował na co dzień z samochodem wielogodzinna podróż może zakończyć się chorobą lokomocyjną oraz ogólnym pogorszeniem samopoczucia psa, który będzie czuł niepokój i dezorientację. Jeśli wycieczka planowana jest z odpowiednim wyprzedzeniem warto przez kilka dni zabierać swojego czworonożnego przyjaciela na krótkie przejażdżki, aby oswoił się z pojazdem.

Chcąc umilić aktywnemu zwierzakowi podróż warto dać mu kilka zabawek, do których jest przyzwyczajony. Nie należy zapominać również, że w ciągu kilku godzin pies być może będzie musiał skorzystać z chwilowego postoju na załatwienie potrzeb.

Jeżeli na dworze panuje upał nie można ograniczać psu dostępu do wody pitnej. Jedzenie, niezależnie od etapu trasy zaleca się podawać o takich samych porach, do jakich pies dotychczas był przyzwyczajony.

 

DOKUMENTY - WARTO PAMIĘTAĆ

 

Pies, tak samo jak człowiek, podczas wyjazdu powinien dysponować odpowiednimi dokumentami, za które odpowiedzialność bierze oczywiście właściciel.

Paszport - najważniejszy dokument podczas wyjazdów zagranicznych. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia, aktualnych szczepień oraz okresu kwarantanny, której czas uzależniony jest od wewnętrznych praw krajów zagranicznych.

Książeczka zdrowia - dokument, który powinien posiadać zarówno pies podróżujący, jak i niepodróżujący. Znajdują się w niej następujące informacje:

  1. imię naszego pupila,

  2. dane właściciela i hodowcy,

  3. opis naszego czworonoga,

  4. szczepienia przeciw chorobom zakaźnym

  5. oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i odrobaczaniu psa.

Ważne! Prawo wyraźnie mówi, że zakup psa w hodowli jest transakcją, do której sporządzona powinna być odpowiednio sformułowana umowa kupna sprzedaży. W przypadku zwierząt adoptowanych spisana winna być umowa adopcyjna mająca pełną moc prawną.

 

  

 

PODRÓŻ SAMOCHODEM 


Podróż z psem własnym samochodem to najwygodniejszy sposób transportu. Właściciel nie musi obawiać się o zniszczenia, których koszty będzie musiał pokrywać. Nie obowiązują go również żadne wygórowane przepisy, które mogłyby zaważyć na komforcie zwierzęcia w czasie jazdy. Nie oznacza to jednak, że planując wyjazd samochodem można zbagatelizować kwestie przygotowania.

Pies zarówno w samochodzie, jak i w każdym innym środku lokomocji może się męczyć. Będzie również odczuwał naturalne potrzeby fizjologiczne, dlatego bardzo ważne są regularne postoje, podczas których nasz pupil będzie mógł się załatwić.

Nie zapominajmy również o wysokich temperaturach

Jeżeli podróżujemy latem wybierajmy godziny poranne lub wieczorne, kiedy temperatura na dworze nie jest zbyt wysoka. Kiedy to niemożliwe uruchamiajmy klimatyzację, ale ze względów bezpieczeństwa nigdy nie pozwalajmy jechać psu na tylnym siedzeniu z otwartą szybą. Właściciele muszą również pamiętać o ulubionych zabawkach swojego pupila, które także umilą mu nudną podróż.

 

 

ZWIERZAK W SAMOLOCIE 


 Linie lotnicze stawiają przed właścicielami psów liczne wymagania. Warto więc dowiedzieć się o nich przed rozpoczęciem planowania wspólnego lotu.

  1. Małe psy oraz koty - w większości linii lotniczych mogą być przewożone w kabinach pasażerskich, ale tylko pod warunkiem, że ich waga wraz z transporterem nie przekracza dopuszczalnej wagi, kontener ma odpowiednie wymiary i zapewnia zwierzęciu oraz pasażerom wszelkie normy bezpieczeństwa.

  2. Duże psy - mogą być przewożone w ładowni samolotu, gdzie przebywają w specjalnych kontenerach, gdzie mają dostęp do świeżej wody oraz pożywienia w określonym czasie.

  3. Psy zaliczane do ras agresywnych - właściciele psów ras uznanych za agresywne muszą zgłosić lot zwierzęcia z odpowiednim wyprzedzeniem. Psy przebywają w specjalnie dostosowanych klatkach na ładowni samolotu.

  4. Psy asystujące oraz psi przewodnicy - większość linii lotniczych dopuszcza darmowy przelot psa przewodnika pod warunkiem, że fakt ten jest odpowiednio wcześnie zgłoszony. Pies przebywa wraz z właścicielem w kabinie pasażerskiej.

 

 

© 2017 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomLead

Please publish modules in offcanvas position.